Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Йод у дітей і підлітків

Факти, про які слід пам’ятати матері та батькові

Йод у дітей і підлітків

Батьківство, мабуть, один із найцікавіших періодів у вашому житті. Виховання дитини може бути пов’язане з великою кількістю нових вражень і пригод, а також з великим обсягом роботи.

Наприклад, є багато речей, про які ви повинні пам’ятати, коли йдеться про здоров’я вашої дитини. Одним з важливих моментів має бути правильне харчування та достатнє надходження таких поживних речовин, як йод, який є компонентом гормонів, що виробляються щитоподібною залозою, і необхідний для правильного росту та розвитку вашої дитини. Цікаво, що дефіцит йоду також може вплинути на емоційне здоров'я дитини.

Дефіцит йоду може мати деякі негативні наслідки протягом дитинства та підліткового віку. До 15 відсотків школярів у регіонах з дефіцитом йоду відчувають труднощі з навчанням.

Крім того, ризик розвитку розумової відсталості в цих регіонах вдвічі вищий, ніж в інших регіонах. Також дефіцит йоду середнього ступеня знижує розумовий потенціал населення в середньому на 10–15 %. Це чітко показує, наскільки важливо підтримувати стан здоров'я молодих людей, оскільки вони представляють майбутній репродуктивний, інтелектуальний, економічний, соціальний, політичний і культурний потенціал нашого суспільства. Серйозні наслідки дефіциту йоду для здібностей дітей до навчання й якості їхнього життя можуть стати очевидними через погіршення якості майбутнього у наших працюючих людей.
Вже наявні профілактичні програми згідно з останніми дослідженнями показують лише помірну ефективність у запобіганні дефіциту йоду. Висновок вчених полягає в тому, що оптимізація цих програм для боротьби з дефіцитом йоду має бути першочерговим завданням — особливо в регіонах із дефіцитом йоду, але також і в кожній іншій країні. Як показало нещодавнє дослідження, профілактичне введення йодиду може збільшити здатність короткочасної пам'яті. Також знижується рівень тривожності у школярів у регіонах із дефіцитом йоду легкого та середнього ступеня.

Отже, добавки з йодом можуть бути хорошим методом боротьби з дефіцитом йоду — як профілактика або також, якщо він уже виник.

Iodine in children and teenagers
Iodine in children and teenagers

1. Наслідки дефіциту йоду

Йод необхідний для правильного функціонування щитоподібної залози та вироблення тиреоїдних гормонів. Дефіцит може спричиняти розвиток зоба, збільшення щитоподібної залози, що може призвести до механічних ускладнень і зниження функції щитоподібної залози (недостатність функції щитоподібної залози). Згодом можуть виникнути такі симптоми, як втома, депресія, збільшення маси тіла, болі в м’язах, слабкість, потовщення шкіри з набряклістю та збільшення щитоподібної залози або зоб. А низький рівень тиреоїдних гормонів може бути особливо серйозним: ці гормони мають вирішальний вплив на фізичний розвиток і процеси дорослішання відповідно до віку. Якщо діти мають дефіцит йоду тяжкого ступеня, це може призвести до уповільнення росту та передчасного статевого дозрівання.

Ще одним наслідком тривалого дефіциту йоду у дітей може бути розвиток так званого гіпертиреозу при багатовузловому зобі — непухлинному збільшенні щитоподібної залози. Симптомами цього гіпертиреозу можуть бути, наприклад, прискорене серцебиття, втрата маси тіла, пітливість, проблеми зі сном, нервозність і тривожність.

Consequences of iodine deficiency
Consequences of iodine deficiency

2. Йод у дітей дошкільного віку (до 5 років)

Тиреоїдні гормони виконують різні функції в організмі під час різних фаз росту. У період вагітності та в перші роки дитинства вони регулюють ріст і розвиток різних органів, як-от мозок або центральна нервова система (ЦНС). Тому вони дуже важливі для правильного росту, фізичного та психічного розвитку дітей дошкільного віку

Ви можете отримати більше інформації про йод та його важливі функції у вашому організмі в розділі «Дефіцит йоду». Там ви також отримаєте деякі факти про продукти, що містять йод, і про те, як кількість йоду в ґрунті пов’язана з дефіцитом йоду.

Дефіцит йоду тяжкого ступеня може призвести до порушення розвитку головного мозку та ЦНС. Це може призвести до психомоторних дефектів, як-от нездатність стояти й ходити, а також до вроджених аномалій розвитку. Найсерйознішою формою цих незворотних розладів є кретинізм, який може призвести до розумової недостатності, глухонімоти, спастичної диплегії (форма церебрального паралічу, постійного порушення руху), косоокості та низького зросту. Але дефіцит йоду легкого або середнього ступеня в перші роки життя дитини також може вплинути на її інтелектуальний розвиток.

Кількість йоду, яку потребують підлітки щодня, залежить від їх віку. Міжнародний дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міжнародна рада з контролю йододефіцитних захворювань (ICCIDD) і Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендують щоденне споживання 90 мкг для дітей віком до 59 місяців:

3. Йод у дітей шкільного віку (від 6 до 12 років)

Нестача йоду може ускладнити шкільне життя дітей: навіть дефіцит йоду легкого ступеня може спричинити значну втрату здатності до навчання — приблизно 13,5 балів коефіцієнта інтелекту. Вчені також підозрюють зв’язок між дефіцитом йоду й повільнішою обробкою інформації, поганою дрібною моторикою та проблемами зору у дітей шкільного віку.

І є одна річ, про яку ви повинні пам’ятати: нестача йоду є проблемою не лише в країнах із дефіцитом йоду. Попри рівень життя та високі стандарти охорони здоров’я, Європа, на диво, мала найвищий відсоток дітей шкільного віку з дефіцитом йоду в порівнянні з іншими регіонами ВООЗ протягом останнього десятиліття. Навіть незважаючи на те, що є плани моніторингу й усунення дефіциту йоду.

У 2015 році лише 66 % дітей шкільного віку в Європейському регіоні ВООЗ мали достатнє споживання йоду. Це свідчить про складність забезпечення достатнього споживання йоду та про те, що нестача йоду може вплинути на всіх і всюди.

Ви можете отримати більше інформації про йод і його важливі функції у вашому організмі в розділі «Дефіцит йоду».

Кількість йоду, яку потребують діти та підлітки щодня, залежить від їх віку. Міжнародний дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міжнародна рада з контролю йододефіцитних захворювань (ICCIDD) і Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендують щоденне споживання 120 мкг для дітей віком від 6 до 12 років.

4. Йод у підлітків (старше 12 років)

Є дві причини, чому достатнє споживання йоду має дуже важливе значення для підлітків.

  • Перш за все, підлітковий вік — це вік швидкого зростання, коли організм потребує багато поживних речовин для правильного розвитку. Тому різноманітні клінічні й дієтологічні товариства рекомендують забезпечувати повноцінне харчування, зокрема достатнє споживання йоду.

  • По-друге, дефіцит йоду тяжкого ступеня у підлітків може призвести до нездатності до навчання та зниження успішності.

Дефіцит йоду може призвести до деяких симптомів, які можуть вплинути на повсякденне життя підлітка. Типовими симптомами є, наприклад, втома, проблеми з концентрацією, апатія, зниження розумової діяльності та нестача фізичної енергії. Усі ці симптоми можуть мати негативний вплив на якість життя й академічні досягнення.

Iodine in teenagers (above 12 years)
Iodine in teenagers (above 12 years)

Ви можете отримати більше інформації про йод і його важливі функції у вашому організмі в розділі «Дефіцит йоду».

Кількість йоду, яку потребують діти та підлітки щодня, залежить від їх віку. Міжнародний дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міжнародна рада з контролю йододефіцитних захворювань (ICCIDD) і Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендують щоденне споживання 150 мкг для підлітків старше 12 років.

5. Профілактика дефіциту йоду

Перший спосіб переконатися, що ваші діти та підлітки отримують достатню кількість йоду, це подбати про їх тижневий раціон. Деякі продукти, наприклад, риба, морепродукти та молочні продукти, містять більше йоду, ніж інші. Для приготування страв також слід використовувати йодовану кухонну сіль. Але про це завдання легше сказати, ніж його виконати, якщо ваша дитина вибаглива в їжі або не любить їсти продукти тваринного походження. У такому випадку вам слід розглянути питання про застосування добавок йоду, наприклад, у формі таблеток, як-от лікарський засіб Йодомарин®. Це може бути ефективною та легкою альтернативою для забезпечення необхідної кількості йоду щодня.

5. Prophylaxis of an iodine deficiency
5. Prophylaxis of an iodine deficiency

Для запобігання дефіциту йоду рекомендована профілактична доза згідно з інструкцією до лікарського засобу Йодомарин® становить:

  • Немовлята: від 50 до 100 мкг лікарського засобу Йодомарин® 1 раз на добу
  • Діти: від 50 до 100 мкг лікарського засобу Йодомарин® 1 раз на добу
  • Підлітки: від 100 до 200 мкг лікарського засобу Йодомарин® 1 раз на добу

Клінічне дослідження показало, що застосування добавок йоду, наприклад, лікарського засобу Йодомарин®, дітям або підліткам із дефіцитом йоду легкого ступеня може покращити їхні здібності до міркування й загальну когнітивну функцію. У дітей, які живуть у регіонах з дефіцитом йоду, добавки йоду, імовірно, покращують як фізичний, так і розумовий розвиток.

Але також якщо ваша дитина на цей час не страждає від дефіциту йоду, профілактичне введення добавок йоду може бути корисним, оскільки йод сприяє нормальному росту дітей і нормальній когнітивній функції.

6. Коли звернутися до лікаря

У разі сумнівів слід проконсультуватися з лікарем. Чи помічаєте ви такі відхилення від норми у своєї дитини чи підлітка, як постійна втома, незрозуміле збільшення маси тіла або симптоми депресії, яких ви раніше не бачили? Чи помічаєте ви, що щитоподібна залоза вашої дитини виглядає ширшою, ніж раніше? Або ваша дитина часто скаржиться на біль у м’язах або судоми? Чи повідомляють вам вчителі, що ваша дитина має проблеми з концентрацією уваги в школі? Тоді настав час звернутися до лікаря, щоб перевірити, чи не виник у вашої дитини дефіцит йоду або будь-який інший розлад.

When to see the doctor
When to see the doctor

Лікар проведе деякі діагностичні тести, щоб визначити причину симптомів вашої дитини та підтвердити або скасувати діагноз «дефіцит йоду». Перш за все буде проведено фізикальний огляд. Лікар виміряє зріст і масу тіла вашої дитини, огляне все тіло та щитоподібну залозу. Зміни розміру, консистенції або поверхні щитоподібної залози можуть вказувати на недостатність функції щитоподібної залози, спричинену дефіцитом йоду.

Щоб отримати більше інформації про щитоподібну залозу, лікар може провести УЗД залози. Ще одним важливим обстеженням є аналіз крові, за допомогою якого лікар перевірить концентрацію двох тиреоїдних гормонів: тиреотропного гормону (ТТГ) і вільного тироксину (Т4). Ці два гормони можуть показати йому, чи нормально функціонує щитоподібна залоза або виникла недостатність функції.

Не забувайте: чим раніше буде виявлено та розпочато лікування дефіциту йоду, тим легше буде уникнути можливих наслідків.

sidebar-1

Дізнатися більше про йод

Йод життєво важливий для здоров’я: щитоподібній залозі потрібен цей важливий мінерал для керування багатьма процесами в організмі. Контрольоване додавання йоду сприяє здоровому життю.

mothers baby

Матері, які годують груддю, та немовлята

Жінки, які годують груддю, а також їхні діти, мають підвищену потребу в йоді. Слід уникати дефіциту через негативний вплив на розвиток і здоров'я.

Резюме Основні факти - "Що ви повинні знати?"

ЙОДОМАРИН Ключовий факт Йод

Йод дуже важливий для правильного росту, фізичного та розумового розвитку в ранньому дитинстві

ЙОДОМАРИН Ключовий факт Йод

Симптоми дефіциту йоду у дітей шкільного віку й підлітків можуть впливати на шкільне життя та повсякденну діяльність

ODOMARIN Keyfact Iodine

Фахівці рекомендують щоденне споживання 90 мкг йоду для дітей дошкільного віку, 120 мкг для дітей шкільного віку та 150 мкг для підлітків

ODOMARIN Keyfact Iodine

Профілактика лікарськими засобами для перорального застосування може запобігти дефіциту йоду й покращити розумові здібності та когнітивні функції

Продовжити читання з  > Дорослі

 

Для отримання додаткової інформації завантажте наші брошури або відвідайте наш розділ «Поширені запитання»

Брошура

Брошура

Узагальнено всю важливу інформацію про Йодомарин®.

Поширені запитання

У нашому розділі «Поширені запитання» представлено запитання та відповіді, пов’язані з лікарським засобом Йодомарин®.