Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Дефіцит йоду після вагітності

Важливі показники харчової й енергетичної цінності для жінок, які годують груддю, і новонароджених

Йод після пологів і для новонароджених

Якщо ви хочете годувати дитину груддю після народження, грудне молоко є єдиним основним джерелом йоду для вашої новонародженої дитини у цей важливий період, коли йод необхідний для правильного розвитку головного мозку та когнітивних функцій. Отже, щоб гарантувати, що ваша дитина отримає найкращу основу для свого подальшого життя, один із кроків — подбати про достатню кількість йоду для себе та для своєї дитини, це означає, що ваша потреба в споживанні йоду також зростає.

Йод — це мінеральний нутрієнт, необхідний для нормальної роботи щитоподібної залози. Ви можете отримати більше інформації про йод і його важливі функції у вашому організмі в розділі «Дефіцит йоду».

Тому ВООЗ рекомендує жінкам, які годують груддю, вживати більше йоду, ніж іншим дорослим.

Але іноді може бути дуже важко отримати достатню кількість йоду з їжі, особливо якщо ваша потреба підвищена. Тоді можна вжити таких заходів, як прийом таблеток з добавкою йоду, наприклад, лікарського засобу Йодомарин®, щоб забезпечити надходження достатньої кількості йоду та якомога раніше запобігти дефіциту йоду та його наслідкам.

1. Все про йод у період годування груддю

Тиреоїдні гормони виконують різні функції в організмі під час різних фаз росту. У перші роки життя новонародженого вони регулюють ріст і розвиток різних органів, наприклад головного мозку. Тому вони дуже важливі для правильного росту, а також фізичного та розумового розвитку дітей.

Через кілька тижнів після пологів вироблення тиреоїдних гормонів і виведення йодиду із сечею нормалізуються в порівнянні з часом, коли ви були вагітні. Попри це ваша потреба в йоді підвищується, якщо ви хочете годувати дитину груддю. Причиною цього є те, що грудне молоко є єдиним основним джерелом йоду для немовлят, яких годують груддю, протягом важливого періоду розвитку головного мозку. Це означає, що частини йоду, які ви отримали з їжею або добавками йоду, концентруються в молочних залозах. Якщо ваша дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, йод передається немовляті через грудне молоко. Щоб гарантувати, що немовля отримує достатню кількість йоду з грудним молоком для створення запасів у щитоподібній залозі, рекомендується, щоб матері, які годують груддю, продовжували споживати більше йоду, ніж невагітні жінки. Тому ЮНІСЕФ, ICCIDD та ВООЗ рекомендують збільшувати добове споживання до 250 мкг замість 150 мкг для дорослих загалом.

Одним зі способів задоволення підвищеної добової потреби в йоді є достатнє надходження з їжею. У районах із нормальним надходженням йоду в організм, 200 мкг йоду можна отримати, споживаючи один із таких свіжих продуктів у приблизно зазначених кількостях:

  • 300 г морської риби
  • 5 кг м'яса
  • 5 літрів молока
  • 2,5 кг яєць
  • 8,5 кг овочів

Тому для досягнення цих кількостей йоду, якщо ви годуєте груддю, слід розглянути додатковий прийом йоду.

До речі, концентрація йоду в грудному молоці у 20–50 разів вище, ніж у плазмі крові. Після пологів концентрація молозива, що означає концентрацію в першому молоці, виробленому вашою груддю, становить приблизно 200–400 мкг/л. Протягом кількох наступних тижнів після пологів концентрація йоду в грудному молоці знижується та залишається стабільною в зрілому молоці. При достатньому споживанні йоду матір'ю концентрація йоду в грудному молоці коливається в межах 150–180 мкг/л. Це означає, що добова втрата йоду матері, яка годує груддю, через грудне молоко становить приблизно 75–200 мкг на добу. Цієї кількості вже недостатньо для власного вироблення тиреоїдних гормонів. Отже, підвищене споживання йоду стає необхідним для запобігання дефіциту йоду а, отже, будь-яких подальших порушень вироблення тиреоїдних гормонів.

2. Наслідки дефіциту йоду у матерів, які годують груддю

Як уже було описано у випадку вагітних жінок, дефіцит йоду у матерів, які годують груддю, також може спричинити певні розлади, наприклад, гіпотиреоз або зоб. Крім того, і це важливо для вас, якщо ви хочете годувати свою дитину груддю, йод необхідний для нормального росту та розвитку тканин молочної залози. Є одне захворювання молочної залози, яке також може бути пов’язане з дефіцитом йоду: так звана фіброзно-кістозна хвороба молочної залози або «дифузно-кістозна мастопатія». Цей стан може призвести до утворення болісних ущільнень у грудях, які можуть боліти під час годування. Але фізіологічно саме грудне вигодовування все ще можливе.

Оскільки ваша дитина на грудному вигодовуванні отримує весь йод із грудним молоком, дефіцит йоду у вашому організмі може призвести до зменшення запасу тиреоїдних гормонів у новонародженого, що призведе до порушень функціонування щитоподібної залози. Оскільки тижні після народження є важливим періодом для розвитку головного мозку, дефіцит йоду в цей період може призвести до порушення неврологічного розвитку дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні.

Iodine concentration in breast milk
Iodine concentration in breast milk

Ці факти чітко показують, що дуже важливо стежити за споживанням йоду, якщо ви хочете годувати дитину грудьми. І корисно знати, що додавання йоду, наприклад лікарського засобу Йодомарин® 100 і 200, є простим способом знизити ризик розвитку йододефіцитного захворювання у жінок, які годують груддю.

У великому дослідженні в кількох країнах і містах, включно з Німеччиною, Данією, Іраном, Бельгією, було виявлено, що середня концентрація йоду в грудному молоці була нижчою за рекомендований рівень, навіть якщо використовувалася йодована сіль. Тому, якщо ви годуєте груддю, слід розглянути питання про додатковий прийом йоду.

3. Все про йод для дітей віком до 24 місяців

Кожен із батьків, безумовно, хоче, щоб їхні діти мали найкращий початок у своєму житті, і перші 24 місяці є дуже важливими для розвитку головного мозку та організму, а також розвитку певних здібностей, як-от ходьби. Тому для члена вашої сім’ї, який народився, важлива не лише турбота з любов’ю мами й тата, а й правильне харчування.

Важливі стадії розвитку новонародженого

After pregnancy
After pregnancy

Є деякі речі, які ви можете зробити, щоб забезпечити міцне здоров’я вашої дитини та належний розвиток кожного органу та функції, які закладають основу для її майбутнього життя. Одна з цих речей — подбати про достатнє споживання йоду вашою дитиною, оскільки йод важливий для правильного розвитку головного мозку та багатьох когнітивних функцій, а також функції щитоподібної залози. Також дефіцит йоду легкого та середнього ступеня в дитинстві може негативно вплинути на когнітивні функції й рухову активність вашої дитини. Як наслідок, це може стати завадою їм повністю розкрити свій інтелектуальний потенціал і призвести до порушень функції щитоподібної залози.

Якщо ваша дитина перебуває на грудному вигодовуванні, грудне молоко буде єдиним джерелом йоду в перший час, а це означає, що її споживання йоду залежить від споживання йоду матір'ю. Тому ЮНІСЕФ, ICCIDD і ВООЗ рекомендують збільшити щоденне споживання до 250 мкг для матерів, які годують груддю, замість 150 мкг для дорослих загалом. Крім того, дітям віком від 7 до 24 місяців слід давати додатковий йод через прикорм з високим вмістом йоду, водночас слід продовжувати годування груддю. Якщо дитина не перебуває на грудному вигодовуванні, слід з самого початку розглянути питання про введення добавок йоду.

4. Профілактика дефіциту йоду

Поради органів охорони здоров’я щодо протидії дефіциту йоду звучать просто:

  • Щодня вживайте молоко та молочні продукти.

  • Їжте морську рибу один або два рази на тиждень.

  • Використовуйте в домашньому господарстві тільки йодовану сіль.

  • Надавайте перевагу продуктам з йодованою сіллю.

Але отримати достатню кількість йоду, просто дотримуючись цих порад, може бути дуже важко, коли ваша потреба в цьому мінералі підвищена через те, що ви годуєте груддю. Тому вашій новонародженій дитині також важко отримати достатню кількість йоду, якщо його єдиним джерелом є ваше грудне молоко. Але також якщо ви починаєте давати своїй дитині тверду їжу, спочатку як добавку, потім як заміну грудного молока, чи отримає ваша дитина достатньо йоду буде залежати від вмісту йоду в їжі. Особливо, якщо ви живете в регіонах, де ризик розвитку дефіциту йоду дуже високий через низький рівень йоду та де лише невелика кількість йоду міститься в овочах, рослинах і худобі.

IODOMARIN Breastfeeding consult a doctor
IODOMARIN Breastfeeding consult a doctor

Простим і ефективним способом отримати достатню кількість йоду й запобігти дефіциту йоду у цих випадках може бути використання добавок йоду. Однією з можливостей є щоденний прийом таблеток йодиду, наприклад, лікарського засобу Йодомарин®. Якщо необхідну кількість йоду в нормальному харчуванні не можна гарантувати, кількість йоду, наведену нижче, необхідно приймати додатково, щоб запобігти дефіциту йоду:

Рекомендована норма споживання йоду згідно з інструкцією до лікарського засобу Йодомарин®,

  • Період годування груддю: 200 мкг лікарського засобу Йодомарин® 1 раз на добу
  • Немовлята: від 50 до 100 мкг лікарського засобу Йодомарин® 1 раз на добу

Ці рекомендовані дози можуть доповнити добову потребу в йоді для вас і вашої дитини, а також можуть слугувати простим і зручним способом запобігання дефіциту йоду та його наслідків.

5. Коли звернутися до лікаря

Після народження вашій дитині потрібно буде відвідувати лікаря для проходження регулярних медичних оглядів. Під час цих оглядів лікар буде перевіряти правильність розвитку вашої дитини. Якщо є підозра на вплив на розвиток органів або головного мозку, лікар зробить деякі тести, щоб перевірити, чи може причина бути пов’язана з певними дефіцитами, наприклад дефіцитом йоду.

sidebar-1

Дізнатися більше про йод

Йод життєво важливий для здоров’я: щитоподібній залозі потрібен цей важливий мінерал для керування багатьма процесами в організмі. Контрольоване додавання йоду сприяє здоровому життю.

Дефіцит йоду

Йод є важливим гормональним компонентом, який не може вироблятися організмом, тому вам потрібно отримувати достатню кількість йоду з їжею.

 

Резюме Основні факти - "Що ви повинні знати?"

Втома і дефіцит йоду

У жінок, які годують груддю, потреба в йоді підвищена

Йод дуже важливий для правильного росту, фізичного та розумового розвитку новонародженої дитини

Експерти рекомендують збільшити добове споживання для жінок, які годують груддю, до 250 мкг йоду замість 150 мкг для інших дорослих

Дефіциту йоду можна запобігти за допомогою профілактики лікарськими засобами для перорального застосування

Дітям віком від 7 до 24 місяців у регіонах з дефіцитом йоду слід давати додатковий йод за допомогою прикорму або добавок йоду

Продовжити читання з Діти

 

Для отримання додаткової інформації завантажте наші брошури або відвідайте наш розділ «Поширені запитання»

Брошура

Брошура

Узагальнено всю важливу інформацію про Йодомарин®.

Поширені запитання

У нашому розділі «Поширені запитання» представлено запитання та відповіді, пов’язані з лікарським засобом Йодомарин®.