Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Йод під час вашої вагітності

Важливі показники харчової й енергетичної цінності для майбутніх мам

Йод у період вагітності

Якщо ви вагітні, у вашому організмі відбуваються різноманітні фізичні й фізіологічні зміни.

Причиною цих змін є не тільки підготовка жіночого організму до вагітності, а й сприяння розвитку майбутньої дитини. Деякі з цих змін стосуються так званої ендокринної системи, системи, яка регулює багато функцій в організмі шляхом виробництва певних гормонів. Наприклад, вироблення тиреоїдних гормонів у вагітних жінок збільшується, це означає, що жінки також мають підвищену потребу в йоді у період вагітності.

Йод — це мінеральний нутрієнт, необхідний для нормальної роботи щитоподібної залози. Ви можете отримати більше інформації про йод і його важливі функції у вашому організмі в розділі «Дефіцит йоду».

Тому ВООЗ рекомендує вагітним жінкам вживати більше йоду, ніж невагітним.

Але іноді може бути дуже важко отримати достатню кількість йоду з їжі, особливо якщо ваша потреба підвищена. Тоді можна вжити таких заходів, як прийом таблеток з добавкою йоду, наприклад, лікарського засобу Йодомарин®, щоб забезпечити надходження достатньої кількості йоду й якомога раніше запобігти дефіциту йоду та його наслідкам.

1. Все про йод у період вагітності

Тиреоїдні гормони виконують різні функції в організмі під час різних фаз росту плоду. У період вагітності вони регулюють ріст і розвиток різних органів, наприклад головного мозку. Тому вони дуже важливі для правильного росту, а також фізичного та розумового розвитку плоду під час вагітності.

Якщо ви вагітні, вам потрібно приймати більше йоду, ніж раніше. Така підвищена потреба в цій мінеральній поживній речовині має кілька причин. По-перше, плацента є багатим джерелом специфічного ферменту, так званої дейодинази внутрішнього кільця типу 3, яка інактивує тиреоїдний гормон тироксин, перетворюючи його в біонеактивну форму. Тому потреба організму в тиреоїдних гормонах зростає, що потребує підвищеного споживання йоду. Крім того, на ранніх строках вагітності високі концентрації гормону хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) стимулюють вашу щитоподібну залозу виробляти більше тиреоїдних гормонів. Ці додаткові тиреоїдні гормони передаються з вашого тіла через кров і плаценту до плоду, оскільки щитоподібна залоза ембріона не починає виробляти та виділяти власні тиреоїдні гормони раніше 20 тижня вагітності. У період другої половини вагітності потреба плода в тиреоїдних гормонах зростає, а оскільки йодид може легко проникати через плаценту, то ваша потреба в йоді як матері зростає.

Крім того, вагітні жінки мають підвищену потребу в йоді через інші зміни:

  • Підвищується нирковий кліренс йоду.

  • Збільшується об'єм розподілу йоду і тиреоїдних гормонів.

  • Більше тиреоїдних гормонів жінки зв’язується з білками крові.

У відповідь на всі ці зміни в метаболізмі, починаючи з ранніх строків вагітності, вироблення тиреоїдних гормонів у вагітних жінок збільшується приблизно на 50 % у порівнянні з невагітними жінками. Це збільшення потребує постачання йоду у достатній кількості, який надходить переважно з харчування та/або у вигляді добавки йоду. Тому ЮНІСЕФ, ICCIDD і ВООЗ рекомендують збільшити добове споживання до 250 мкг у порівнянні зі 150 мкг для невагітних жінок. Різні установи рекомендували різні норми споживання йоду для задоволення потреб вагітних жінок, в діапазоні від 150 до 290 мкг/добу.

Одним зі способів задоволення підвищеної добової потреби в йоді є достатнє надходження з їжею. У районах із нормальним надходженням йоду в організм, 200 мкг йоду можна отримати, споживаючи один із таких свіжих продуктів у приблизно зазначених кількостях:

  • 240 г морської риби
  • 4 кг м'яса
  • 4 літри молока
  • 2 кг яєць
  • 7 кг овочів

Тому для досягнення цих кількостей йоду, якщо ви вагітні, слід розглянути додатковий прийом йоду. 

2. Йодний статус вагітних

Щоб оцінити, як часто виникає дефіцит йоду у період вагітності в країнах Європейського регіону (ВООЗ), було проаналізовано останнє опитування вагітних жінок за 2000–2015 роки. Для деяких країн дані національного опитування були недоступні, тому вчені проаналізували об’єднані субнаціональні дослідження за участю щонайменше 100 жінок. Всього цим методом охоплено 58 % вагітних в Європі у ці роки. Результати були очевидними: лише в десяти країнах споживання йоду було достатнім у період вагітності, тоді як вагітні жінки у 21 країні отримували занадто мало йоду. Це означає, що в Європі дві третини всіх жінок мають недостатнє споживання йоду під час вагітності.

3. Наслідки дефіциту йоду під час вагітності

Звичайно, дефіцит йоду у вагітних жінок може мати ті самі наслідки та спричиняти ті самі розлади, що й у всіх дорослих. Але, і це набагато важливіше, дефіцит може призвести до часткових тяжких наслідків для плода.

Дефіцит йоду тяжкого ступеня призводить до:

  • Підвищеного ризику мертвонароджень
  • Порушення неврологічного розвитку плода
  • Незворотне ураження головного мозку з розумовою відсталістю та неврологічними розладами

Найбільш серйозною формою цих незворотних розладів є так званий кретинізм, який може призвести до розумової недостатності, глухонімоти, спастичної диплегії (форми церебрального паралічу), косоокості та низького зросту.

Але не тільки дефіцит тяжкого ступеня негативно впливає на плід. Також дефіцит йоду легкого або середнього ступеня у період вагітності може вплинути на когнітивні функції дитини. Це чітко показує, наскільки важливо стежити за споживанням йоду, особливо під час вагітності, і корисно знати, що добавки йоду, наприклад Йодомарин® 100 і 200, є простим способом знизити ризик розвитку йододефіцитного захворювання у вагітних жінок.

Важливі стадії розвитку ембріона

4. Профілактика дефіциту йоду

 Поради органів охорони здоров’я щодо протидії дефіциту йоду звучать просто:

  • Щодня вживайте молоко та молочні продукти.

  • Їжте морську рибу один або два рази на тиждень.

  • Використовуйте в домашньому господарстві тільки йодовану сіль.

  • Надавайте перевагу продуктам з йодованою сіллю.

Дефіцит йоду-Продукти з високим вмістом йоду-молоко та молочні продукти

Mолоко та молочні продукти

Морська риба

Морська риба

Йодована сіль

Йодована сіль

Але отримати достатню кількість йоду, лише дотримуючись цих порад, може бути важко, коли ваша потреба в цьому мінералі підвищена через вагітність. Особливо, якщо ви живете в регіонах, де ризик розвитку дефіциту йоду дуже високий через низький рівень йоду та де лише невелика кількість йоду міститься в овочах, рослинах і худобі.

Простим і ефективним способом отримати достатню кількість йоду і запобігти дефіциту йоду у цьому випадку може бути використання добавок йоду. Однією з можливостей є щоденний прийом таблеток йодиду, наприклад, лікарського засобу Йодомарин®.

Якщо необхідну кількість йоду в нормальному харчуванні не можна гарантувати, кількість йоду, наведену нижче, необхідно приймати додатково, щоб запобігти дефіциту йоду:

Рекомендована норма споживання йоду згідно з інструкцією до лікарського засобу Йодомарин®

  • Період вагітності: 200 мкг лікарського засобу Йодомарин® 1 раз на добу.

Ці рекомендовані дози можуть доповнити добову потребу в йоді для вас і можуть слугувати простим і зручним способом запобігання дефіциту йоду та його наслідків.

Американська тиреоїдологічна асоціація, наприклад, рекомендує вживати 150 мкг йоду щодня для всіх північноамериканських жінок, які вагітні або годують груддю. Нещодавно Товариство ендокринологів, Тератологічне товариство й Американська академія педіатрії також виступили за застосування добавок йоду.

5. Коли звернутися до лікаря

Якщо ви вагітні, ви будете відвідувати свого лікаря для проходження регулярних пренатальних медичних оглядів. Під час цих оглядів лікар буде перевіряти правильність розвитку вашого плоду. Крім того, лікар зробить деякі аналізи крові та, серед іншого, також перевірить стан ваших тиреоїдних гормонів і з’ясує, чи є у вас дефіцит йоду.

Крім того, якщо ви не вагітні, але плануєте народити дитину, вам слід звернутися до лікаря та перевірити свій йодний статус.

sidebar-1

Дізнатися більше про йод

Йод життєво важливий для здоров’я: щитоподібній залозі потрібен цей важливий мінерал для керування багатьма процесами в організмі. Контрольоване додавання йоду сприяє здоровому життю.

Дефіцит йоду

Йод є важливим гормональним компонентом, який не може вироблятися організмом, тому вам потрібно отримувати достатню кількість йоду з їжею.

 

Резюме Ключові факти - "Що ти повинен знати?"

У вагітних жінок потреба в йоді підвищена

Йод дуже важливий для правильного росту, фізичного та розумового розвитку плоду під час вагітності

Експерти рекомендують збільшувати добове споживання для вагітних жінок до 250 мкг йоду замість 150 мкг для інших дорослих

Дефіциту йоду можна запобігти за допомогою профілактики лікарськими засобами для перорального застосування

Для отримання додаткової інформації завантажте наші брошури або відвідайте наш розділ «Поширені запитання»

Брошура

Узагальнено всю важливу інформацію про Йодомарин®.

Поширені запитання

У нашому розділі «Поширені запитання» представлено запитання та відповіді, пов’язані з лікарським засобом Йодомарин®.