Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Важливість йоду

Факти, про які варто пам’ятати дорослим

Йод у дорослих

Йод — мінеральний нутрієнт, необхідний для нормальної роботи щитоподібної залози й вироблення тиреоїдних гормонів.

Ці гормони дуже важливі для розвитку головного мозку та органів у період вагітності та дитинства. Але й у дорослих вони відіграють життєво важливу роль і беруть участь у різноманітних функціях організму. Дефіцит йоду не тільки призводить до таких захворювань щитоподібної залози, як зоб, але також може спричиняти такі симптоми, як низька концентрація уваги, сонливість, дратівливість або поганий настрій, які можуть мати величезний вплив на ваше повсякденне життя.

Оскільки ваш організм не може виробляти йод самостійно, основне джерело цієї поживної речовини — споживання з їжею. Але в багатьох регіонах світу в навколишньому середовищі, а отже, і в більшості сучасних продуктів харчування йоду не вистачає. Це означає, що часто неможливо отримати достатню кількість йоду з їжі. Тоді можна вжити таких заходів, як прийом таблеток з добавкою йоду, наприклад, лікарського засобу  Йодомарин®, щоб забезпечити споживання достатньої кількості йоду й якомога раніше запобігти дефіциту йоду та його наслідкам.

1. Все про йод у дорослих

Йод — мінеральний нутрієнт, необхідний для нормальної роботи щитоподібної залози й вироблення тиреоїдних гормонів. Ці гормони виконують різні функції в організмі під час різних фаз росту. У період вагітності і дитинстві вони дуже важливі для розвитку органів і головного мозку, а також для правильного росту. У дорослих функції змінюються в міру завершення розвитку та росту органів. Але тиреоїдні гормони продовжують відігравати життєво важливу роль і беруть участь у різноманітних функціях організму. У дорослих вони виконують такі функції:

  • Активація нервової системи, що призводить до підвищення рівня уваги та швидкості рефлексів
  • Збільшення частоти серцевих скорочень і сили скорочень серцевого м'яза
  • Зниження опору периферичних кровоносних судин
  • Збільшення швидкості основного метаболізму
  • Підвищення температури тіла

Ви можете отримати більше інформації про йод і його важливі функції у вашому організмі в розділі «Дефіцит йоду».

 

Як ви бачите, тиреоїдні гормони впливають практично на кожну клітину вашого організму. Тому дефіцит цих гормонів може вплинути майже на кожен орган або тканину організму.

У сукупності ви можете побачити важливість йоду в повсякденному житті: для виробництва тиреоїдних гормонів необхідний йод, поживна речовина також необхідна для нормальної когнітивної та неврологічної функції, а також для нормального енергетичного метаболізму.

Крім того, дефіцит йоду в дорослому віці може призвести до розвитку зоба з механічними ускладненнями та/або недостатності функції щитоподібної залози. Якщо дефіцит йоду існує протягом тривалого періоду часу, також існує ймовірність гіперфункції щитоподібної залози, відомої як гіпертиреоз, що призводить до надмірного вироблення тиреоїдних гормонів.

2. Чому добавки можуть бути доцільними: труднощі з отриманням достатньої кількості йоду

Організм не може виробляти йод сам, тому основним джерелом йоду є споживання з їжею.6 ЮНІСЕФ, ICCIDD і ВООЗ рекомендують щоденне споживання 150 мкг для дорослих.

Але кількість йоду в їжі залежить від його джерела, а також від ґрунту, на якому ростуть овочі чи фрукти. Якщо ви живете в регіонах із дефіцитом йоду, ризик розвитку дефіциту йоду набагато вищий, ніж у регіонах з великою кількістю йоду. Також, незалежно від того, скільки йоду ви отримуєте з харчуванням, 90 % виводиться нирками.

За оцінками ВООЗ, приблизно у 1,9 мільярда людей у всьому світі все ще є ризик розвитку дефіциту йоду. Дефіцит йоду присутній не лише в країнах, що розвиваються, але дефіцит йоду легкого ступеня можна виявити також у розвинених країнах, таких як Угорщина, Росія чи Велика Британія.

Через виведення йоду медіана концентрації йоду в разовій порції сечі є біомаркером йодного статусу загальної популяції, а порогові значення медіани достатності/дефіциту йоду в сечі були визначені для популяцій.

Дослідження концентрації йоду в сечі найчастіше проводять у дітей шкільного віку, оскільки зразки зручно та легко відібрати під час шкільних обстежень. Однак, можна припустити, що вони споживають йод, характерний для населення в цілому. Маючи це на увазі, ви можете зрозуміти ризик дефіциту йоду, оскільки протягом останнього десятиліття в Європі був найвищий відсоток дітей шкільного віку з дефіцитом йоду в порівнянні з іншими регіонами ВООЗ. Попри рівень життя та високі стандарти охорони здоров’я, а також заклики до моніторингу й усунення дефіциту йоду. У 2015 році лише 66 % дітей шкільного віку в усьому європейському регіоні ВООЗ мали достатнє споживання йоду.

Тому були започатковані різні національні програми харчових добавок, які, наприклад, рекомендують використання йодованої солі в домашніх умовах. Але останні дослідження серед школярів свідчать про те, що наявні профілактичні програми показують лише помірну ефективність і пошук ефективних методів профілактики дефіциту йоду серед молоді стає перспективним завданням сучасної охорони здоров'я.

Серед дорослих є особливі групи людей, які отримують недостатню кількість йоду з різних причин. Наприклад, людям з артеріальною гіпертензією часто доводиться обмежувати щоденне споживання солі. Люди з алергією на певні продукти, як-от коров’яче молоко або риба, можуть мати проблеми з отриманням рекомендованої добової кількості йоду, оскільки їм потрібно уникати таких продуктів. Те саме стосується людей, які утримуються від споживання деяких або всіх продуктів тваринного походження, як-от м’яса, риби, молока та яєць. Вегетаріанці, вегани та люди, які повинні дотримуватися спеціальної дієти, мають більший ризик розвитку дефіциту йоду і повинні бути дуже обережними, щоб забезпечити споживання достатньої кількості йоду. Ризик розвитку дефіциту йоду дуже високий для тих, хто живе в частинах світу з низьким йодним статусом, де лише невелика кількість йоду міститься в овочах, рослинах і худобі/сільськогосподарських тваринах.

3. Профілактика дефіциту йоду

Поради органів охорони здоров’я щодо протидії дефіциту йоду звучать просто:

  • Щодня вживайте молоко та молочні продукти.
  • Їжте морську рибу один або два рази на тиждень.
  • Використовуйте в домашньому господарстві тільки йодовану сіль.
  • Надавайте перевагу продуктам із йодованою сіллю.

Але отримати достатню кількість йоду, просто дотримуючись цих порад, може бути дуже важко, особливо якщо ви живете в регіонах, де ризик розвитку дефіциту йоду дуже високий. Через низький йодний статус в ґрунті в цих регіонах також плоди та рослини, що ростуть у цьому ґрунті, містять меншу кількість йоду. Те саме стосується тварин, які їдять ці рослини.

Простим і ефективним способом отримати достатню кількість йоду і запобігти дефіциту йоду у цьому випадку може бути використання добавок йоду. Однією з можливостей є щоденний прийом таблеток йодиду, наприклад, лікарського засобу Йодомарин®.

 

Рекомендована норма споживання йоду згідно з інструкцією до лікарського засобу Йодомарин®

  • Дорослі: 100–200 мкг лікарського засобу Йодомарин® 1 раз на добу

Багато людей бояться ризику надмірного споживання йоду та його наслідків. Зазначені вище рекомендовані кількості йоду слід приймати додатково, щоб запобігти дефіциту йоду.

Ці рекомендовані дози можуть доповнити добову потребу в йоді для вас і можуть слугувати простим і зручним способом запобігання дефіциту йоду та його наслідків.

4. Коли звернутися до лікаря

Ваш особистий ризик розвитку дефіциту йоду визначається вашими щоденними харчовими звичками та рівнем йоду в їжі, яку ви споживаєте. Як зазначалося вище, теоретично ви можете забезпечити достатнє надходження йоду за допомогою здорового та збалансованого харчування. На практиці, однак, ситуація не завжди така проста, а це означає, що в разі раціону з відсутністю високого вмісту йоду завжди є ймовірність розвитку дефіциту йоду. І, як і у разі з багатьма іншими захворюваннями, рання діагностика дефіциту йоду дуже важлива, щоб якомога раніше почати відповідну терапію.

Є певні симптоми, які можуть бути спричинені дефіцитом йоду, а також іншими захворюваннями. Зверніться до свого лікаря, якщо у вас з’явилися такі симптоми, як:

  • Втома
  • Проблеми з концентрацією
  • Зниження продуктивності праці
  • Апатія
  • Зниження психічних функцій
  • Брак фізичної енергії

Ці симптоми можуть з'явитися на стадії, коли розвиток дефіциту йоду вже відбувся, тому слід розглянути можливість профілактики, якщо ви вважаєте, що ваш щоденний раціон може не забезпечити достатнього споживання йоду. Це особливо стосується жінок, які бажають завагітніти.

sidebar-1

Дізнатися більше про йод

Йод життєво важливий для здоров’я: щитоподібній залозі потрібен цей важливий мінерал для керування багатьма процесами в організмі. Контрольоване додавання йоду сприяє здоровому життю.

mothers baby

Матері, які годують груддю, та немовлята

Жінки, які годують груддю, а також їхні діти, мають підвищену потребу в йоді. Слід уникати дефіциту через негативний вплив на розвиток і здоров'я.

Резюме Ключові факти - «Що ви повинні знати?

Тиреоїдні гормони життєво важливу роль і беруть участь у різноманітних функціях організму дорослих

Йод необхідний для нормальної когнітивної та неврологічної функції, а також для нормального енергетичного метаболізму

Фахівці рекомендують дорослим споживати 150 мкг йоду на добу

Приблизно у 1,9 мільярда людей у всьому світі є ризик розвитку дефіциту йоду

Дефіциту йоду можна запобігти за допомогою препаратів для перорального застосування (наприклад, Йодомарин®)

Продовжити читання з > ЙОДОМАРИН

Для отримання додаткової інформації завантажте наші брошури або відвідайте наш розділ «Поширені запитання»

Брошура

Узагальнено всю важливу інформацію про Йодомарин®.

Поширені запитання

У нашому розділі «Поширені запитання» представлено запитання та відповіді, пов’язані з лікарським засобом Йодомарин®.